Menu

نیشمک

نیشتر

نهی از منکری شیرین و تاثیر گذار...

نهی از منکری شیرین و تاثیر گذار...

سید محمدجواد شرافت

 

دقیقا خاطرم نیست اختتامیه چندمین جشنواره طنز مکتوب بود در سالن حوزه هنری اما به خوبی به یاد می آورم که  شعرخوانی طنزپرداز  نام آشنای معاصر ابوالفضل زرویی نصرآباد با استقبال فراوان حاضران روبه رو شد٬ شعری که در قالب مثنوی و با موضوع آرایش غلیظ و بی مبالاتی نسبت به حجاب سروده شده بود.

مدتی گذشت و باز هم در سالن حوزه هنری و به بهانه اختتامیه جشنواره جوان ایرانی بازهم استاد زرویی را دیدم و چند دقیقه ای هم صحبت شدیم. از خاطره همان شعر طنز گفتم و گفتم که معمولا از طنز برای نقد مسایل دینی و به طور خاص حجاب استفاده یا بهتر بگوییم سوء استفاده شده است اما برایم جالب بود که طنز شما در خدمت دین و در نقد بی حجابی و بد حجابی سروده شد و خوانده شد و مورد استقبال واقع شد حتی در میان خانم هایی که خود حجاب درست و درمانی نداشتند. با این شعر و بیان شیرینش خندیدند . و همچنین گفتم که به زعم من این شعر و از این دست اشعار جزء اشعار آیینی محسوب می شوند با تاثیرگزاری وسیع و عمیق. در ادامه صحبت استاد برایم خیلی جالب بود و به یاد ماندی وقتی که گفت به اعتقاد من طنز  به نوعی نهی از منکر است. نهی از منکری شیرین و تاثیر گذار.
اگر چنین نگاهی به این مقوله داشته باشیم یقینااستفاده بهتر و بیشتری از ظرفیت آن برای بیان موضوعات فرهنگی٬ سیاسی٬ اجتماعی٬ اقتصادی و غیره آن هم از منظر دین خواهیم داشت البته به شرط و شروطها که شما خودتان  بهتر می دانید!

  • نهی از منکری شیرین و تاثیر گذار...


1Article Rating

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.