Menu

نیشمک

نیشتر

یادداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد درباره طنز و طنز پردازی در کشور

یادداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد درباره طنز و طنز پردازی در کشور

ابوالفضل زرویی نصرآباد

خنداندن و گریاندن، همچون زنده کردن و میراندن، از صفات ذات باری تعالی است که: هو اضحک و ابکی. نهایت جد و جهد آدمی اتصاف به صفات خداوندی است و طنزپرداز با ایجاد نشاط در جامعه و ادخال سرور در قلوب باورمندان، می کوشد تا خلیفه شایسته ای برای خداوند در زمین باشد.

خنده و گریه بی دلیل که بعضا برخی رسانه ها به ترویج آن کمر بسته اند، از نشانه های عدم سلامت روانی است. آنچه جامعه امروز ما پیش و بیش از خنده صرف، بدان نیازمند است، نشاط است. طنزپردازان می کوشند تا ضمن حرمت نهادن به باورها و ارزشهای قابل احترام جامعه، با نقد طنزآمیز کاستی ها و ناراستی هایی که مردم و دولتمردان را تهدید می کند، با بیانی لیّن، امیدبخش و منصفانه، شادی و نشاط واقعی را به جامعه هدیه کنند.

سیاستگزاران فرهنگی ما علیرغم شعار لزوم ترویج نشاط در جامعه، متاسفانه تاکنون اقدام قابل توجهی در حمایت و تقویت طنزپردازان انجام نداده اند. صدور مجوز نشر و اختصاص مکانی برای عرضه آثار را نباید به حساب حمایت گذاشت. اگر چراغ طنز هنوز روشن است، حاصل سخت جانی و دلخوشی طنزپردازان به تشویق و حمایت مردم است.

با لحنی نرم تر و مودبانه تر، می توان گفت که طنزپردازان با درک شرایط همیشه سخت کنونی در جهت همراهی با سیاست های دولت های محترم، همواره کوشیده اند تا با کم کردن توقعات، کماکان به حیات حواصیلی خود ادامه دهند.

کتابهای طنز نشر قاف، نمونه ای از همین روداری ها و رواداری هااست. گرچه حداقل توقع آن بود که آثار طنز به هیاتی شکیل، با کاغذ گلاسه و جلد گالینگور و مثل برخی کتب، با نرخی ارزان و یارانه ای عرضه شود، مع الوصف خود طنزپردازان تلاش کرده اند تا کتابهایشان را علیرغم کیفیت عالی معنوی، به خفیف ترین شکل و ارزان ترین بها به دست مخاطبان و علاقه مندان برسانند.

اقدام شهرکتاب و مدیران فرهیخته آن در جهت رونمایی و عرضه این مجموعه ارزشمند و اختصاص مکانی ویژه برای معرفی و عرضه آثار طنز، اقدامی شایسته تقدیر و ستودنی است. جناب آقای مهندس فیروزان از معدود مدیران فرهنگی این دیارند که کارنامه پربار و خوشایندی دارند و دوران تصدی ایشان در سروش و شهر کتاب، از ادوار شایسته افتخار فرهنگ و هنر کشور است. امیدوارم این بدعت خوشایند فرهنگی نیز، مانند تمامی نوآوریهای دیگر شهرکتاب، فراگیر شود.

در خاتمه ، این بیت از آن حکایت قدیم را (که حضرت مولانا هم در دفتر ششم مثنوی بدان اشارتی کرده) یادآور مدیران اهل اشارت شهر کتاب می شوم که:

ما سه تا، کردیم کار خویش را

ای به قربانت، بجنبان ریش را …

دعاگو

ابوالفضل زرویی نصرآباد

۱۱ مهر ۹۴


  • یادداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد درباره طنز و طنز پردازی در کشور
  • یادداشت ابوالفضل زرویی نصرآباد درباره طنز و طنز پردازی در کشور


3Article Rating

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.